Chetwynd & Brereton WML Results

Click here for results

Routegadget and Splitsbrowser here

Winsplits analysis here

WCH Trail Challenge Series #1 Results

Thanks to all those who came to the inaugural Trail Challenge event on Saturday 13th November.  We hope you enjoyed the courses and are looking forward to seeing you at the next event on the 27th November – same time, same place! Click on the link here for the results from the event: Trail Challenge 131121 Results

A big thank you to all the club members turned up to help, and for those who have supported in the lead up to the event.




MTBO Results 2021

Results available via Routegadget here – please upload your gps tracks

Thanks to my control collectors, Charlie, Liam, Alistair and John and to Dave for running the start.

WCH Night-O – Hixon

The annual night-O league returned last week, with the first race being organised by Andy around the streets of Hixon.  The 12 runners were accompanied by a stunning sunset, results and tracks on the MapRun console here, scores here: StreetO 21-22 @ 21Sept
Next race in Rugeley on 5th October.




Peel Pursuit 2021

Thanks to Jonathan for organising the annual Peel Pursuit Handicap Race on Tuesday evening, followed by a picnic instead of the usual BBQ.  Well done to all who ran, and in particular our 2021 champions:
Fastest runner – Henry Webb
Senior Handicap – Ray Collins
Junior Race – Charlotte Dawson

Junior Race Run Time Position
Charlotte Dawson 8.22 1
James Findlay-Robinson 8.3 2
Senior Race Run Time Run Position Handicap Race Time Race Position Expected run Time Time Difference
Ray Collins 23.48 6 16 39.48 1 25 -1.12
David Brown 22.27 5 18 40.27 2 23 -0.33
Dan Findlay-Robinson 19.29 3 21 40.29 3 20 -0.31
Jonah Hearn 19.42 4 21 40.42 4 20 -1.18
Henry Webb 14.53 1 26 40.53 5 15 -0.07
Simon Webb 18.38 2 23 41.38 6 18 0.38
Allan Williams 26.51 7 15 41.51 7 26 0.51
Andy Lewis 28.11 8 21 49.11 8 20 xx
Tammy Short 30.2 9 19 49.2 9 22 xx
Danii Horton 70.17 10 0 70.17 10 45 xx




Shoal Hill Results

Results available here

Routegadget analysis here

Winsplits analysis here

2020 Night-O series results

The last night-O of the year was held in Etchinghill, Rugeley last Thursday, and concludes the 2020 season.  Somewhat different to usual of course, with the first half (until early March) as standard night-O, then the 2nd half was adapted to use the MapRunF app.
It was close amongst the top 4, but Ray is the clear winner by 2 points and Mary is the ladies champion.
Well done to you both.
Series results here: 2020_Street_O




Mungo Bone Handicap 2020 Results

This year’s Mungo Bone Handicap Race was held over the space of a week, with runners putting in their times using the MapRunF phone app.  It wasn’t quite the wettest underfoot conditions but not far off it.
Congratulations to John Robinson for securing victory over all-comers.  Top lady, and just behind John was Sue Garside.  Fastest runner was Henry Webb in an amazing 13 minutes 47 seconds.  Considering the conditions were so poor this is a fantastic time.  Fastest lady was Jenny Peel in 22.44. 
In the junior race Nathan Peel managed to retain his trophy for another year in a time of 14 minutes 24 seconds.
Thanks to all who ran even if it was a bit surreal.  Hopefully back to normal in 2021!

  Name Running Time Handicap Net Time
1 John Robinson 23.31 -4 19.31
2 Sue Garside 28.33 -9 19.33
3 Henry Webb 13.47 6 19.47
4 Dave Peel 17.03 3 20.03
5 Oscar Peel 22.25 -2 20.25
6 Mark Stodgell 18.41 2 20.41
7 Dan Findlay-Robinson 17.44 3 20.44
8 Ray Collins 20.47 0 20.47
9 Phil Hadland 22.5 -2 20.5
10 Neil Adams 22.21 -1 21.21
11 Sally Hughes 26.25 -5 21.25
12 Jonah Hearn 20.49 1 21.49
13 Jenny Peel 22.44 0 22.44
14 Stuart Duckworth 20.52 2 22.52
15 Mark Garside 21.59 1 22.59
16 Mary Adams 25.04 -2 23.04
17 Jonathan Howell 24.31 1 25.31
  Junior Race      
1 Nathan Peel 14.24    
2 Melanie Hearn 24.23